Według Franza Timmermansa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej wodór ma kluczowe znaczenie dla sukcesu dekarbonizacji i taką rolę będzie mu przypisywać Strategia Integracji Systemu Energetycznego UE, którą Komisja zamierza przedstawić w czerwcu b.r.
Na piątkowym posiedzeniu komisji Parlamentu Europejskiego ds. przemysłu, badań i energii, Timmermans referując posłom PE założenia strategii wskazał magazynowanie energii oraz transport jako główne nadzieje związane z rozwojem technologii wodorowych.
Dziłaczka Climate Action Network zarzuca Timmermansowi, że choć wodór to jak najbardziej słuszny kierunek, jednak nie można pozostawać ślepym na źródła jego pochodzenia (produkcji). Esther Bollendorff odnosi się w ten sposób do pochodzących z obróbki paliw kopalnych metod pozyskiwania wodoru (reformingu parowego, sekwestracji dwutlenku węgla czy pirolizy metanu). Elektroliza zasilana OZE jest natomiast wskazywana jako jedyna pożądana metoda pozyskiwania wodoru w zdekarbonizowanej gospodarce UE. Pryncypialne podejście w tym obszarze ze strony NGO’sów nie znajduje poparcia u wiceprzewodniczącego KE, który na obecnym etapie nie stygmatyzuje wodoru ze względu na sposób produkcji.
URL: https://euobserver.com/green-deal/148310