W 2016 roku firmy Vattenfall, LKAB i SSAB zawiązały współpracę w ramach projektu HYBRIT, którego celem jest stworzenie pierwszego na świecie procesu wytwarzania stali bez użycia paliw kopalnych. Proces ten ma opierać się na granulkach rudy żelaza, a węgiel i koks ma być zastąpiony wodorem oraz paliwami odnawialnymi. Partnerzy twierdzą, że projekt HYBRIT może pomóc Szwecji zredukować emisje dwutlenku węgla nawet o 10%.
Piątego sierpnia firmy pochwaliły się udanymi testami wytwarzania granulek rudy żelaza bez paliw kopalnych w jednej z fabryk firmy LKAB, szwedzkiego przedsiębiorstwa wydobywczego. W fabryce granulek w Malmberget LKAB bada się zastępowanie ropy naftowej tzw. “bio-ropą” (ropą wytwarzaną przez mikroalgi!). W ramach etapu pilotażowego projektu HYBRIT testuje się również zastosowanie innych paliw alternatywnych do wytwarzania ciepła w procesie produkcji granulek, w tym wodoru.
Wszystkie firmy zaangażowane w projekt głęboko wierzą w swój sukces . SSAB, szwedzko-fińska firma wyspecjalizowana w przetwarzaniu surowca na stal, postawiła sobie za cel wprowadzenie na rynek stali wolnej od paliw kopalnych już w 2026 roku.
Andreas Regnel z Vattenfall twierdzi, że firma “intensywnie pracuje nad stworzeniem warunków do życia bez paliw kopalnych w ciągu jednego pokolenia”.
Tekst źródłowy: https://group.vattenfall.com/press-and-media/news–press-releases/pressreleases/2020/hybrit-successful-trials-using-fossil-free-fuels-in-the-pellet-process